ŁAGIEWNIKI 
 ZIELONE  PŁUCA  ŁODZI
 

START

 

Las z atrybutem

 

Nazwa lasu

 

Mapa lasu

 

Położenie lasu

Fauna i flora

Uroczyska

Skotniki

Park

Cegielnisko

Letnisko

Arturówek

Maksymilianów

Marysin

Rogi

Bzura

Łodzianka

Smolarnia

Ługi

Wanny

Marianka

LAS  ŁAGIEWNICKI  -  UROCZYSKO  ROGI
 

 

   

   Uroczysko Rogi

    Uroczysko Rogi : południowy fragment Lasu Łagiewnickiego od rzeki Bzury do Radiostacji i tzw. ,,Czterdziestówki'' (czterdziestometrowej szerokości szlak komunikacyjny w międzywojennej koncepcji zabudowy Lasu Łagiewnickiego). 
Dąbrowy z najstarszymi w Lesie Łagiewnickim drzewostanami. Wiek niektórych dąbrów w sąsiedztwie ulicy Wycieczkowej określony został w roku 1992r. na ponad 200 lat. Niektóre z drzew są znacznie starsze, a zniekształcone korony, obłamane wierzchołki, sękate pnie i związana z nimi niska gospodarcza ,,przydatność'' umożliwiły im przetrwanie do dnia dzisiejszego. 
Fragmenty najstarszych drzewostanów uroczyska, to żywe dziedzictwo dawnej puszczy łódzkiej o niespotykanych walorach 
estetycznych. Przez dziesięciolecia działań zarządców i właścicieli gruntów, drzewostany poddawane były procesom przebudowy-zmiany pokoleń drzew. Wprowadzone wiele lat temu sadzonki świerków i buków wrastają w korony najstarszych drzew. Uroczysko Rogi to wielogatunkowe i zróżnicowane przestrzennie drzewostany mieniące się paletą barw na łagodnych pagórkach i wzgórzach schodzących w kierunku południowym w dolinę rzeki Bzury. Istotnym dla orientacji, sztucznym elementem zagospodarowania przestrzennego Lasu Łagiewnickiego są istniejące ulice ustalające trwały podział lasu.
Otwarta dla ruchu w 1935 roku ulica Wycieczkowa, określana wówczas mianem autostrady udostępniła wnętrze Lasu Łagiewnickiego pozwalając na przejazd, spacer, a także zabudowę i gospodarczą eksploatację obszaru. Ulica Wycieczkowa 
przez prawie 70 lat odcisnęła własne piętno na brzegowych fragmentach drzewostanów tworząc charakterystyczny pokrój 
koron drzew rosnących na granicy lasu. 
      

                                     

 

 

 
 

Copyright    Krzyś S.   2006