![]() |
JĘZYK FRANCUSKI W SZKOLE |
WYNIKI ELIMINACJI SZKOLNYCH
W KONKURSIE WIEDZY O KRAJACH FRANKOFOŃSKICH
DLACZEGO JĘZYK FRANCUSKI???
why not français ?
JĘZYK FRANCUSKI, JEST OBOK JĘZYKA ANGIELSKIEGO,
JEDYNYM JĘZYKIEM UŻYWANYM NA 5 KONTYNENTACH
Ponad 200 milionów ludzi na 5 kontynentach mówi po francusku. Język francuski jest najczęściej nauczanym językiem obcym, po języku angielskim. Jest to bardzo ważny język w komunikacji międzynarodowej i jeden z języków najczęściej używanych na świecie. Francuski, zaraz po angielskim jest obecny i nauczany na wszystkich kontynentach. Frankofonia zrzesza 68 stanów i rządów. Francja dysponuje największą siecią ośrodków kultury poza swoimi granicami, gdzie odbywają się kursy języka francuskiego dla ponad 750 000 osób.
WAŻNY ATUT W KARIERZE ZAWODOWEJ
Mówić po angielsku i francusku, to bardzo silny atut, aby znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę
w licznych międzynarodowych korporacjach oraz we francuskich firmach i instytucjach znajdujących się
w Polsce i zagranicą. zwłaszcza we wszystkich krajach francuskojęzycznych tj. Kanada, Szwajcaria, Belgia, Luksemburg i kontynent afrykański.
Francja - 5 potęga handlowa, przyciąga przedsiębiorców, naukowców i najlepszych studentów z całego świata.
Francja, piąta potęga komercyjna i trzecia pod względem inwestycji zagranicznych, jest pierwszoplanowym partnerem ekonomicznym.
NIEZWYKŁE ODKRYWANIE ŚWIATA KULTURY
Język francuski określany jest często mianem języka kultury. Wszystkim lekcjom francuskiego towarzyszy podróż kulturalna poprzez świat kuchni, mody, sztuki, architektury czy nauki.
Znać francuski, to mieć również dostęp do wersji oryginalnej znanych dzieł literatury francuskojęzycznej, francuskich filmów i piosenek.
Język francuski jest językiem Wiktora Hugo, Moliera, Edith Piaf, Jean-Paula Sartre'a, Alaina Delona czy Zinedina Zidana.
MOŻLIWOŚĆ STUDIOWANIA WE FRANCJI
Znajomość francuskiego pozwala na kontynuowanie nauki na najbardziej renomowanych uczelniach we Francji, należących do najlepszych na świecie. Studenci z zagranicy mogą liczyć na dofinansowanie francuskiego rządu, darmowe zakwaterowanie w akademiku i możliwość studiowania na wszystkich kierunkach. Studiowanie we Francji daje możliwość uzyskania międzynarodowego dyplomu, uznawanego na całym świecie. Poza tym, każdy Uniwersytet w Polsce posiada wydział francuskiego z ponad 15 projektami wspólnego dyplomu magisterskiego Master francusko-polskiego.
OTWARCIE NA ŚWIAT
Po angielskim i niemieckim, j. francuski jest trzecim językiem używanym w Internecie. Znajomość francuskiego pozwala na inne spojrzenie na świat w kontaktach z frankofonami na wszystkich kontynentach. Ułatwia zdobywanie wiedzy dzięki francuskim mediom o zasięgu międzynarodowym: telewizji TV5, France 24 czy międzynarodowemu Radio France.
JĘZYK, ŻEBY SWOBODNIE PODRÓŻOWAĆ ZWIEDZAĆ PARYŻ I CAŁĄ FRANCJĘ
Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Każdego roku przyjeżdża tu 70 milionów turystów. Znając język francuski, zwiedzanie Paryża i wszystkich regionów Francji (od wspaniałego Lazurowego Wybrzeża z ośnieżonymi szczytami Alp, poprzez piękną Dolinę Loary, aż po dziką Bretanię) staje się prawdziwą przyjemnością. Uczenie się języka pozwala również lepiej rozumieć kulturę, mentalność i "sztukę życia" Francuzów. Język francuski przydaje się również podczas wypraw do Afryki, gdy zwiedzamy Szwajcarię, Belgię, Luksemburg, Kanadę, Monako czy Seszele - w sumie 55 krajów frankofońskich.
JĘZYK MIĘDZYNARODOWYCH KONTAKTÓW
Język francuski jest językiem pracy i oficjalnym językiem w NATO, Unii Europejskiej, UNESCO, Organizacji Narodów Zjednoczonych, w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu, Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim i w licznych międzynarodowych instytucjach i organizacjach. Francuski jest oficjalnym językiem w 3 miastach - najważniejszych siedzibach instytucji europejskich: w Strasburgu, Brukseli i Luksemburgu. Perfekcyjna znajomość francuskiego jest niezbędna osobie marzącej o karierze zawodowej w międzynarodowych instytucjach.
JĘZYK, ŻEBY WYRAŻAĆ MYŚLI I DYSKUTOWAĆ
Francuski jest również językiem analitycznym, który tworzy myśl i rozwija zmysł krytyczny. To język wielkich filozofów (Descartesa, Sartre'a czy Derridy) oraz wybitnych naukowców (Pierre'a i Marii Curie, Pasteura, Charpaka). Ucząc się francuskiego. dziecko uczy się argumentować i prezentować różne punkty widzenia, co jest bardzo przydatne w trakcie dyskusji czy negocjacji.
JĘZYK PRZYJEMNY DO NAUKI
Język francuski jest językiem bardzo przyjemnym do nauki. Istnieje wiele różnorodnych metod uczenia się francuskiego, bawiąc się przy tym jednocześnie, niezależnie czy jest się dzieckiem czy dorosłym. Bardzo szybko można osiągnąć poziom pozwalający na porozumiewanie się
po francusku. Wbrew obiegowej opinii - nie jest to język bardzo trudny do nauczenia.
Wymaga jedynie pewnej systematyczności i precyzji.
Francuski jest lubiany przez uczniów ze względu na jego melodyjność, delikatność i romantyczność.
JĘZYK UŁATWIAJĄCY NAUKĘ INNYCH JĘZYKÓW
Znajomość francuskiego pomaga w uczeniu się innych języków, zwłaszcza opartych na łacinie języków romańskich (hiszpańskiego, włoskiego) Ułatwia również przyswajanie języka angielskiego ponieważ ponad 50 % słów współczesnego języka angielskiego jest zaczerpniętych z języka francuskiego.
Język francuski - język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich.
Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 240 mln ludzi. 280 mln mieszka w krajach gdzie francuski jest jednym z języków urzędowych bądź powszechnie używanym (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego jest bardziej rozpowszechniony niż w krajach Czarnej Afryki gdzie jest jedynym językiem urzędowym.
W 32 państwach ma status języka urzędowego - większość z nich należy do Frankofonii, międzynarodowej wspólnoty krajów francuskojęzycznych.
Francuski jest jedynym językiem urzędowym w 22 państwach na świecie, w dalszych kilku jest jednym
z urzędowych:
Europa:
- Francja (ponad 63 mln),
- Belgia (4,1 mln, Walonia),
- Szwajcaria (1,7 mln, Romandia),
- Luksemburg,
- Monako,
- Włochy (Dolina Aosty).
Afryka:
- byłe kolonie francuskie : Benin, Burkina Faso, Czad, Dżibuti, Gabon, Gwinea, Kamerun, Komory, Kongo, Madagaskar, Mali, Maroko, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Seszele, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej,
- byłe kolonie belgijskie: Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Rwanda.
Ameryka:
- kanadyjskie prowincje Quebec (ponad 70% mieszkańców),
- Nowy Brunszwik (ok. 50% mieszkańców),
- wschodnie hrabstwa prowincji Ontario (ok. 10% mieszkańców),
- Manitoba (ok. 20% mieszkańców) oraz w mniejszym stopniu Alberta, Nowa Szkocja i Nowa Fundlandia (7,4 mln),
- Haiti,
- francuskie departamenty i terytoria zamorskie: Saint-Pierre i Miquelon, Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska (90 tys.),
Oceania:
- Vanuatu,
- francuskie departamenty i terytoria zamorskie: Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Wallis i Futuna.
Język francuski jest używany także w Stanach Zjednoczonych przez potomków osadników z Francji (ok. 2 mln) głównie w stanach Luizjana (Cajune) i Maine oraz we Włoszech (100 tys.).
Ponadto posługują się nim mieszkańcy dawnych kolonii francuskich w Azji (Wietnamu, Laosu, Kambodży) i północnej Afryki (Algierii, Maroka, Tunezji) oraz Libanu na Bliskim Wschodzie.
Obecnie francuski jest oficjalnym językiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Unii Nadawczej, FIA, FIFA, FINA, Interpolu, Międzynarodowego Biura Miar i Wag, Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, NATO, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Agencji Antydopingowej, Światowej Organizacji Handlu, UCI, Unii Afrykańskiej oraz Unii Europejskiej.
Opracowała p. Agnieszka Zapart-Pawlak