Dmitrij Iwanowicz MENDELEJEW
(1834-1907)

|
Chemik rosyjski.
Urodził się w Tobolsku, w zachodniej Syberii. jego ojciec, dyrektor gimnazjum, stracił wzrok i zmarł, gdy Dymitr był jeszcze małym chłopcem. Chcąc utrzymać rodzinę, mataka uruchomiła w Tobolsku hutę szkła. Gdy Dymitr miał 15 lat, hutę zniszczył pożar i wraz z matką przeniósł się do Moskwy, która tam chciała syna zapisać na uniwersytet. Nie udało się Dymitrowi zostać studentem i zaczął uczęszczać do Instytutu Pedagogicznego, który kształcił nauczycieli gimnazjalnych.
Studiował matematykę, fizykę i chemię, które ukończył z odznaczeniem.
Ze względu na słaby stan zdrowia Mendelejew zamieszkał po studiach w południowej Rosji, gdzie pracował jako nauczyciel.
Po wybuchu wojny krymskiej (1854r.) przeniósł się do Petersburga, skąd wyjechał na studia zagraniczne.
Studiował w Paryżu, pracował przez rok w Heidelbergu pod kierunkiem wybitnych chemików niemieckich: Bunsena i Kirchoffa.
Po powrocie do Rosji uzyskał tytuł doktora i objął stanowisko profesora chemii na uniwersytecie w Petersburgu. Napisał podrecznik o chemii organicznej i zajął się klasyfikacją pierwiastków.
Prace tak go pochłonęły, że nie miał czasu nawet na fryzjera (strzygł się raz w roku).
Klasyfikację pierwiastków oparł na prawie okresowości.
Mendelejew dokonał swego odkrycia, usiłując po raz kolejny "ułożyć pasjansa" kartami, na których wypisał ciężary atomowe i inne właściwości znanych wówczas 63 pierwiastków.
Zdobył się on przy tym na śmiały krok, ogłaszając, że psujące schemat trzy nieregularności znikną, jeśli w istniejącym układzie pierwiastków pozostawi się trzy wolne miejsca, w których powinny znaleźć się nie odkryte jeszcze pierwiastki.
Tak więc, Mendelejew nie tylko dokonał systematyzacji znanych w jego czasach pierwiastków chemicznych, ale także przewidział odkrycie kolejnych - a co więcej, przewidział ich właściwości fizyczne i chemiczne.
W tabeli Mendelejewa nie było miejsca dla wodoru - dopisywano go do I lub XVII grupy. Nie przewidział on też istnienia całej grupy gazów szlachetnych - żaden pierwiastek z tej grupy nie był wówczas znany, a włączono je po odkryciu do układu, jako grupę zerową.
Ostatniej modyfikacji układu dokonał Mendelejew w 1871r.
Od tego czasu setki chemików próbowało udoskonalić układ okresowy, pozostał on jednak w zasadzie taki sam jak na początku, a dodano do niego jedynie nowo odkryte pierwiastki.
|